Psychoterapia, a literatura naukowa
Wszyscy mamy gorsze dni – takie, w których nic nam nie wychodzi, a cały świat wydaje się być nastawiony przeciwko nam. Dni, kiedy łatwiej nas zirytować, przygnębić najmniejszą drobnostką i kiedy jedyne czego chcemy, to nie wychodzić z łóżka cały dzień. Takie spadki formy mają prawo dopaść nawet największego optymistę, jednak co w przypadku, gdy „gorsze dni” trwają dłużej niż 2 tygodnie? Gdy czujemy, że tracimy kontrolę nad własnym życiem, które wydaje się nas bezlitośnie przytłaczać ciągle przybywającymi problemami i chcemy znów odzyskać równowagę psychiczną, powinniśmy skorzystać z dobrodziejstw psychoterapii.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapię oprzeć można na trzech głównych, istotnych fundamentach: rozmowie, uważnym słuchaniu oraz pełnym zaangażowaniu zarówno psychoterapeuty, jak i pacjenta. Pacjent, zdobywając się na maksimum otwartości i zaufania względem psychologa przedstawia na czym polegają oraz czym objawiają się jego problemy, a specjalista, uważnie słuchając, selektywnie wyłapuje i głębiej porusza kwestie, które mogą stanowić źródło wszelkich życiowych utrapień pacjenta. Co najważniejsze – psychoterapeuta nie udziela rad, np. by rozwieść się z toksycznym mężem, albo sprzedać dom i wyjechać na długie wakacje oraz nie używa truizmów w stylu „będzie dobrze”, czy „na pewno dasz radę”’. Jego misją jest stworzenie atmosfery pełnej zrozumienia i akceptacji człowieka takiego, jakim jest, wysłuchanie wszystkiego, co go trapi i poprzez zadawanie pacjentowi celnych pytań – nakierowanie na zdrowy tor myślenia, poszerzenia perspektyw oraz horyzontów rozumienia własnego życia i jego sensu, a także dotarcie do rzeczywistego źródła głęboko zakorzenionych bolączek i traum. W trakcie psychoterapii pacjenci niejednokrotnie muszą zmierzyć się z trudnymi emocjami, które wcześniej skrywali w sobie, ale jest to droga, która zaowocować może spokojem ducha i nabraniem nowej, wewnętrznej siły do życia.
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Poza faktem, iż jest to świetny sposób na odnalezienie samego siebie i rozwój osobisty, poprzez nabranie nowych perspektyw myślowych, istnieje kilka grup powodów, które są wręcz wskazaniem do podjęcia się pomocy ze strony specjalisty:
- skłonność do uzależnień, takich jak: nadużywanie alkoholu, leków, czy narkotyków, zakupoholizm, seksoholizm, nadmierne korzystanie z internetu, gier komputerowych, itp., co źle wpływa na sytuację zawodową, czy rodzinną,
- zwiększona częstotliwość występowania takich objawów, jak: poczucie bezcelowości codziennych czynności i bezsensu życia, braku nadziei na lepsze jutro, nieustępujący smutek, lęk, złość, samookaleczanie się, natręctwo negatywnych myśli,
- problemy w relacjach międzyludzkich, tj. izolacja, trudności w utrzymaniu kontaktów, wywoływanie konfliktów, agresja i nadmierna podejrzliwość,
- występowanie trudnych do opanowania stanów emocjonalnych, np. silne poczucie osamotnienia, wstydu, krzywdy i niskiej wartości.
Są to kategorie, w których psychoterapia może okazać się najlepszym kluczem do wyjścia z psychicznych udręk i doskonałym narzędziem do wykreowania odpowiedniej postawy względem nadarzających się problemów.
Jak poszerzać swoją świadomość i wiedzę z tej dziedziny? – książki warte przeczytania
Zagadnienie psychoterapii jest czymś fascynującym, gdyż porusza najgłębsze obszary ludzkiego umysłu. Jak poszerzać swoje horyzonty w tym temacie? Żyjemy w czasach oferujących nam różne ścieżki i narzędzia samorozwoju – filmy, gazety, strony internetowe, audiobooki, czy też choćby najbardziej tradycyjne – książki. Trzymając się zatem tej kategorii, warto polecić kilka lektur, uprzyjemniających drogę do poznania ludzkiej psychiki. Pierwszą pozycją jest „Terapia duszy. Przywrócenie jej związku z ciałem.” autorstwa Alicji Grzesiak – niezwykła książka poruszająca w nowatorski sposób problematykę metod psychoterapeutycznych oraz przystępnym językiem tłumacząca genezę i istotę naszych skomplikowanych emocji, nastrojów oraz ich powiązań z różnymi czynnikami. Genialnymi lekturami, które mogą odmienić nasze myślenie o 180 stopni są również: „Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia.” autorstwa Christine Padesky i Dennisa Greenberger’a, a także „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankl’a. W pierwszym przypadku autorzy doskonale ujęli sposoby walki z lękami i depresją wraz z ćwiczeniami dołączonymi do każdego rozdziału, a w drugim, autor mający za sobą istne piekło obozu w Auschwitz udowadnia, że nigdy nie jest tak źle, by nie było z tego wyjścia i nadziei na poprawę. Wszystkie wspomniane książki w dość niezwykły i odkrywczy sposób ukazują, że nasza postawa kreuje jakość naszego życia.